Ring til os på: 22 49 98 86

Nyheder

Wt test i Borris den 19.10.13

Stubhøj`s Firestone havde debut i vinderklassen og bestod.

B prøve i Fussingeø den 10.08.13

Stubhøj`s Firestone fik en fin 1 pr. i Åbenklasse

Trippelarrangemente i Finderup den 23.09.12

Stubhøj`s Firestone var oppe i åbenklasse for første gang og fik en fin 2 pr.

Kvalifikationsprøve i Dons den 25.08.12

Stubhøj`s Firestone Bestod kvalifikationsprøven


WT i Søby 24.06.12

Stubhøj`s Firestone bestod begynderklasssen

B-Prøve på Clausholm den 25.03.12

Stubhøj`s Firestone fik en 1 præmie i begynderklassen

C-Prøve i Haunstrup den 11.03.12

Michnos Rally Twist gennemførte vinderklassen

C-Prøve i Sydjylland den 28.01.12

Stubhøj`s Firestone bestod brugsprøven og blev DAGENS BEDSTE samt en rigtig fin 1 præmie i begynderklassen

Den 14.01.12


Så er Rally`s små DÆK blevet 1 år, og i den anledning var vi til kollektiv HD og AD fotografering ved dyrlæge Marianne Klitgård.

Stubhøj`s Goodride  HD: AA og AD: 00
Stubhøj`s Goodyear  HD: AA og AD: 01
Stubhøj`s Firestone HD: AA og AD: 00
Stubhøj`s Maxxis  HD: AA og AD: 00
Stubhøj`s Hankok  HD: AA og AD: 00
Stubhøj`s Rockstone HD: AA og AD: 00

TRIPPELARRANGEMENTE I ULFBORG KJÆRGAARD DEN 20.05.2011

Michnos Rally Twist fik en 1 præmie i åbenklasse samt BEDSTE HUND ved John Smed Andersen

Stubhøjs Firestone fik lovende i babyklassen på skue

Kennel Lab matchmaker skifter navn til KENNEL STUBHØJ

ÅBEN A PÅ BRAHETROLLEBORG DEN 26.09.2010

Michnos Rally Twist fik en 1 præmie:0)

B-PRØVE I VARDE REGION SYDJYLLAND DEN 21.08.10

Michnos Rally Twist fik en rigtig fin 1 præmie i åbenklasse

JUBILÆUMS ARRANGEMENTE I REGION CENTRUM DEN 12-13 06.10

RALLY Fik en 1 præmie i åbenklasse på markprøve

                                                                                                                                 

RACEWEEKEND FOR LABRADOR DEN 10-11.04.10

RALLY  Fik en 2 prænie i åbenklasse på markprøve

LAB TREASURES PRIME TIME Blev 3 vinder m. excellent i championklassen

ÅBEN KLASSE A/C PRØVE DEN 27.09.09

RALLY Fik en flot 1 præmie

                                                                                                                                                                                                                        

DEN 18.09.09

MICHNOS RALLY TWIST

EIC: Clear/normal
CNM: Clear/normal

                                                                                                                                                                                                                                 

WT TEST I SKIVE REGION MIDTJYLLAND DEN 12.09.09

RALLY Bestod begynderklassen og blev 7 VINDER

                                                                                                                                                                                                                         

B-PRØVE I VOJEN REGION SYDJYLLAN DEN 22.08.09

RALLY Fik en 1 præmie i begynderklassen

                                                                                                                                                                                                                      

B-PRØVE I STIGE FYN DEN 02.08.09

RALLY Fik en 2 præmie i begynderklassen

                                                                                                                                                                                                                      

UOFF. WT TEST VIBORG

RALLY Bestod begynderklassen og blev 5 VINDER

                                                                                                                                                                                                                    

C-PRØVE I DEJBJERG PLANTAGE DEN 01.03.09

RALLY FIK EN FLOT FLOT 1 PRÆMIE I BEGYNDER KLASSEN

                                                                                                                                                                                                                  

C-PRØVE I ULFBORG DEN 08.02.09

LILLIE RALLY VAR PÅ SIN FØRSTE PRØVE OG FIK EN FLOT 2 PRÆMIE,
KUN 9 1/2 MDR. GAMMEL

                                                                                                                                                                                                                       

DRK SKUE I REGION MIDTJYLLAND DEN. 01.02.09

MICHNOS RALLY TWIST BESTOD BRUGSPRØVEN MED MAX POINT & FIK EN 2 PRÆMIE PÅ UDSTILLING

                                                                                                                                                                                                                                       

Den 11.05.2009
Michnos Rally Twist
HD:AA & AD:00


                                                                                                                                                                     

WORLD DOG SHOW STOCKHOLM D. 06.07.08
DOMMER: TONY PASCOR

Lab Treasures Prime Time blev 3 vinder m. EXCELLENT i brugshundeklassen

                                                                                                                                                                                                                           

SPANIEL & RETRIEVER SPECIALTY
DOMMER: ANNE TAYLER

Lab Treasures Prime Time blev 1 vinder m. EXCELLENT i brugshundeklassen 

LABRADOR CIRCUIT CHAMPIONSHIP SHOW D. 04.07.08
DOMMER: ANTHONY ALLAN

Lab Treasures Prime Time blev 1 vinder m. EXCELLENT i brugshundeklassen

D. 17.06.08 NYE BILLEDER AF TASCHA OG MIRA

ET STOR TILLYKKE TIL SIMBAS DRENG  (SIRIUS MAGIC THINK TWICE) SOM HAR KLARET SIG SÅÅÅÅ FLOT PÅ UDSTILLINGEN.
DKK INTERNATIONALE UDSTILLING VARDE D. 01.06.08
SIRIUS MAGIC THING TWICE  1  vinder i junior klassen m. EXCELLENT

DRK VEJEN D. 25.05.08
SIRIUS MAGIC THINK TWICE 1  vinder i junior klassen m. EXCELLENT 

DRK JULEUDSTILLING NÆSTVED D. 02.12.07
DOMMER

Lab Treasures Prime Time blev 1 vinder i championklassen m. CK bedste hanhund m. CLUBCERTIFIKAT & BIR samt BIS 4
En hel fantastisk afslutning på udstillings sæson 07. Jeg var meget glad og stolt og med rette, men han er jo også en super dejlig og flot hund.

DKK INTERNATIONALE UDSTILLING D. 04.11.07

Buy Me a Miracle of Tintagel Winds Blev 4 vinder i mellenklassen
Lab Treasures Prime Time Blev 1 vinder i championklassen m. CK samt 2 BEDSTE HANHUND

C-PRØVE REGION ØSTJYLLAND DEN 09.09.07

Buy Me a Miracle of Tintagel Winds  bestod brugsprøven og var for første gang på markprøve og fik en flot 2 præmie begynderklassen:0)

DKK INTERNATIONALE 110 ÅRS JUBILÆRUMSUDSTILLING D. 11.08.07
Dommer: Anthony kelly Irland

Buy Me a Miracle of Tintagel Winds Blev 1 vinder i mellemklassen m. CK samt 3 BEDSTE TÆVE
Lab Treasures Prime Time Blev 3 vinder i championklassen m. CK  

INTERNATIONAL RACEHUNDE UDSTILLING NEUMUNSTER TYSKLAND D. 02.07.07
Dommer: Lilian Jonsson Sverige

Buy Me A Miracle Of Tintagel Winds Blev 1 vinder i unghundeklassen
Excellent in sice and type. Nice head and expression. excellent n
eck and shoulder.
Good overline and underline. Good cross and tailset. moves well bote sides. Coat not in the best condition.
Lovely tempeament

Lab Treasures Prime Time Blev 1 vinder i brugshundeklassen m. Certifikat
Excellent in sice and type. Good head and expression. good angulation bote sides. Very well balanced in his body. Coat
ok. He move very well bote ways. Excellent tempeament

B-PRØVE REGION CENTRUM VED KULSØ D. 19.05.07
Dommer:Lars Nordenhof

Lab Treasures Prime Time 1 pr. i begynderklassen

DKK NATIONAL UDSTILLING I ÅRHUS D. 13.05.07
Dommer: Inga Bonnez

Lab Treasures Prime Time Blev 2 vinder i championklassen m CK samt 2 bedste hanhund 

Der 18.04.07
Nye billeder af Mira

Den 17.04.07
Nye billeder af Boss & Simba
Tak til Laila Kennel Choicemaker for de rigtige fine billeder.


                                                     BIR & BIM
LAB TREASURES VIOLENT STORM  kennel Lab Diva v. Marie  & LAB TREASUREN PRIME TIME og Mette

LABRADOR RACEARRENGEMENT FYN D 14-15 04.07

Dommer:
Lab Treasures Prime Time blev 1 vinder i brugshundeklassem m. CERTIFIKAT samt bedste hanhund og BIR
Lab Treasures Knock on Wood blev 2 vinder i åbenklasse m. CK


B-PRØVE REGION FYN D 14.04.07
Lab Treasures Prime Time 2 pr. i begynderklassen


C-PRØVE REGION MIDTJYLLAND D. 25.03.07
Lab Treasures Prime Time 3 pr. i begynder klassen 


DRK UDSTILLING I NÆSTVED D. 04.03.07
Lab Treasures Prime Time 1 pr. i brugshundeklassen

HD OG AD
Så kom det længe ventet resultat med posten.:0)))))
Mira`s HD AA & AD 00 Jubii hvor blev vi glade.

DKK INTERNATIONAL UDSTILLING I ODENSE D. 17.02.07
Dommer: Mrs. G. A. Hayward GB

Lab Treasures Prime Time Blev 3 vinder i brugshundeklassen m. CK samt 2 Bedste hanhund.

 Simba var endvider med i kennel Lab Treasures opdrætsklasse som blev BIR.

 SKUE I RANDERS D. 14.01.07
Lab Treasures Prime Time Blev 3 vinder i ck klassen samt 3 bedste hanhund

DRK JULEUDSTILLING I NÆSTVED D 03.12.06
Dommer: Mrs Carol Reynolds GB

Lab Treasures Prime Time Blev 1 vinder i brugshundeklassen m. CERTIFIKAT samt 2 bedste hanhund

Endvider var Lab Treasures Prime Time med i kennel Lab Treasures opdrætsklasse(Lisbeth Tunby) som blev BIR og BIS 2

DKK INTERNATIONAL UDSTILLING I HERNING D. 04.11.06
Dommer: Mark Rawlingson

Lab Treasures Prime Time Blev 2 vinder i brugshundeklassen m. ck samt 3 bedste hanhund

LABRADOR ARRANGEMENT D 27.08.06
Dommer:Sian og Arwyn Ellis

Lab Treasures Prime Time Blev 3 vinder i brugshundeklassen m. ck
Lab Treasures Knock on Wood 1 pr. i åbenklassen

DKK UDSTILLING I ÅLBORG D 18.06.06
Dommer: Jouko Leiviska Finland

Lab Treasures Prime Time Blev 2 vinder brugshundeklassen med ck og 3 bedste hanhund

DRK CERTIFIKAT UDSTILLING I VEJEN D 21.05.06
Dommer: Beata Fing

Lab Treasures Prime Time 1 pr. i brugshundeklassen

DKK NAT. UDSTILLING HEDENSTED
Dommer: Jan Roger Sauge N

Lab Treasures Prime Time Blev 1. vinder brugshundeklassen m. CERTIFIKAT og 2. bedste hanhund.

Lab Treasures Prime Time var endvidere med i kennel Lab treasures (V/Lisbeth og Claus Tunby) opdrætsklasse, som blev BIR-opdrætsklasse.


Lab Treasures Dario, Lab treasures Prime Time, Lab Treasures Back In Business & Lab Treasures Intruder
BIR Opdrætsklasse

DKK INTERNATIONAL UDSTILLING I HERNING D. 5-6 NOV.
DOMMER: Audrey Hayward
Lab Treasures Prime Time blev 1 vinder i mellem klassen m. CK

DRK CERTIFIKAT UDSTILLING I ÅRHUS D. 13.08.05
DOMMER: Connie Svane
Lab Treasures Prime Time blev 3 vinder i unghundeklassen

DKK INTERNATIONAL UDSTILLING I ODENSE D. 14.08.05
DOMMER: Andraz Korazs
Lab Treasures Prime Time blev 1 vinder m. ck i unghundeklassen samt 4 bedste hanhund

DKK`S INTERNATIONALE UDSTILLING I HILLERØD
Dommer: Eivind Mjærum, Norge
Lab Treasures Prime Time blev 2. vinder m. CK i unghundeklassen

Tripple-arrangement d.05.05.2005 i Ulfborg Kjærgård
Dommer: Gunner Holm
Lab treasures Prime Time blev 3 vinder i unghundeklassen med ck.
Brugsprøve dommer: Jørgen Christensen
Lab Treasures Prime Time Brugsprøve bestået

DKK NATIONAL UDSTILLING 02.04.05
Dommer: Birgit Roed
Lab Treasures Prime Time Blev 4 Vinder i unghundeklassen

SKUE I SKJERN D.06.02.05:
Dommer: Joke Van Den Bosch-Lamme Holland
Lab Treasures Prime Time Blev BIR og BIS 2 hvalp

DOMMER:
Lab Treasures Prime Time blev 1 vinder i brugshundeklassen m. CERTIFIKAT samt bedste hanhund og
bedst i racen
Lab Treasures Knock On Wood blev 2 vinder i åbenklasse m. CK

Kennel Stubhøj

Nybovej 19, 7400 Herning

22 49 98 86
mette@vestergaard-nybo.dk